2024 NPLM January Transfer Window Wrap

With the 2023 NPLM season now firmly in the rear-view mirror, Clubs in Victoria’s top tier have been actively shuffling their squads in search of improvement ahead of the fresh campaign and we have recapped all of the movement below!

The first registration window officially opened on Wednesday, January 10, and ended on Tuesday, February 6.

A second registration window for the NPLM will open mid-season - allowing for greater player movement.

ALTONA MAGIC SC

  • Ben Ratajczak (South Melbourne)
  • Jordan Dellidis (Melbourne City)
  • Aaron O'Driscoll (Christchurch United - New Zealand)
  • Nedim Skenderevic (Box Hill United)
  • Nathan Liberto (Brunswick Juventus)
  • Stephen Lawless (Werribee City)
  • Nuh Sehavdic (Peninsula Power - Queensland)
  • Jay Kelly (Brunswick Juventus)
  • Saad Moukachar (NK Rudes - Croatia)
  • Bul Juach (Dobrudzha Dobrich - Bulgaria)
  • Alexander Gust (Melbourne Victory)
  • Daniel Fabrizio (St Albans Saints)
  • Ismail Haji (Green Gully)
  • Jawad Rezai (Hume City)
  • Hayden Browne (Heidelberg)

AVONDALE FC

  • Kur Kur (Brisbane Roar)
  • Mayen Mayen (Western United)
  • Cian Cuba (Altona Magic)
  • Yusuf Ahmed (Salisbury United - South Australia)
  • Domenic Burchea (Western United)

DANDENONG CITY SC

  • Stefan Brecevic (Bentleigh Greens)
  • Jacob Alexander (Melbourne Knights)
  • Matt Hennessey (Oakleigh Cannons)
  • Jack Webster (South Melbourne)
  • Kurt Kouakou (Moreland City)
  • Seb Hernando (Manningham United Blues)
  • Kenny Athiu (Heidelberg United)
  • Chris Irwin (Green Gully)
  • Brady Quinn (Avondale)
  • Valli Cesnik (Port Melbourne)
  • Damian Iaconis (Melbourne Knights)
  • Kyan Bryant (Sunshine Coast- Queensland)
  • Danny Kim (Green Gully)
  • Thomas Giannakopulos (Adelaide Comets - South Australia)
  • James Xydias (Altona Magic)
  • Tim Atherinos (Melbourne Victory)
  • Will Bower (Altona Magic)
  • Nicholas Hamakiotis (Melbourne City)
  • George Lambadaridis (Green Gully)
  • Luke Saunders (Green Gully)
  • Jackson Lino (Dandenong Thunder)

DANDENONG THUNDER FC

  • Pierce Clark (Heidelberg United)
  • Joseph Romero (Box Hill United)
  • Daniel Alessi (St George City - New South Wales)
  • Gavin De Niese (Avondale)
  • Wade Dekker (Oakleigh Cannons)
  • Aidan Edwards (Cockburn City - Western Australia)
  • Deri Corfe (Napier City Rovers - New Zealand)
  • Ali Sulemani (South Melbourne)
  • Birkan Kirdar (Melbourne Victory)
  • Ben Djiba (South Melbourne)
  • Danny Dixon (Bentleigh Greens)
  • Muamet Selimovsk (Bentleigh Greens)
  • Liron Azizi (Heidelberg United)
  • Jay Romanovski (Port Melbourne)
  • Jordan Smylie (Keflavík - Iceland)
  • Aaron Evans (NorthEast United - India)

GREEN GULLY SC

  • Jae Ciarma (Western United)
  • Dalibor Markovic (Preston Lions)
  • Mohamed Adam (Port Melbourne)
  • Luca Tevere (Port Melbourne)
  • Daniel Clark (Oakleigh Cannons)
  • Lucas Derrick (Bentleigh Greens)
  • Adisu Bayew (Moreland City)
  • Jalil Regague (Port Melbouurne)
  • Jamie Latham (Moreland City)
  • Ashton Ahluwalia (Altona Magic)

HEIDELBERG UNITED FC

  • Yaren Sozer (Dandenong Thunder)
  • Ben Collins (Melbourne Knights)
  • Leo Mazis (Dandenong Thunder)
  • Nathan Konstandopoulos (Melbourne Victory)
  • Nicholas Olsen (Becamex Binh Duong - Vietnam)
  • Stefan Stojcevski (Altona Magic)
  • Asahi Yokokawa (Albirex Niigata - Singapore)

HUME CITY FC

  • Fletcher McFarlane (Port Melbourne)
  • Umut Bozdugan (Hume City)
  • Lloyd Isgrove (Bolton Wanderers - England)
  • Mckel Platt (Slough Town - England)
  • Harry Ascroft (Dandenong Thunder)
  • Aamir Abdallah (Heidelberg United)
  • Oskar Karlsson (Gefle IF - Sweden)

MANNINGHAM UNITED BLUES FC

  • Marco Tavella (Northcote City)
  • Nathan Dib (Preston Lions)
  • Dau Ako (Hume City)
  • Alex Castiello (Altona Magic)
  • Ioannis Georgopoulos (Northcote City)
  • Chris Theodorakopoulos (Bentleigh Greens)
  • Robert Harding (Altona Magic)
  • Abdul Abdella (Mill Park)
  • Rhys Dufton (Melbourne City)
  • Thomas Golding (Eastern Lions)
  • Daniel Scopelliti (South Melbourne)
  • Ali Turgut (Dandenong Thunder)

MELBOURNE KNIGHTS FC

  • Ben Carrigan (Bentleigh Greens)
  • Thomas Woerndl (Altona Magic)
  • Saïf Eddine Sakhi (Créteil-Lusitanos - France)
  • Tommy Semmy (Altona Magic)

MORELAND CITY FC

  • Curtis Miley (Clarence Zebras - Tasmania)
  • José Arancibia (Trasandino - Chile)
  • Luca Toro (South Melbourne)
  • Deane Watters (Brunswick Juventus)
  • Kasra Karamad (Melbourne City)
  • Daniel Tsafkas (Keilor Park)
  • Diego Cuba (Eastern Suburbs - Queensland)
  • Nuoman Aliy (North Sunshine Eagles)
  • Aidan Croucher (Box Hill United)

OAKLEIGH CANNONS FC

  • Pierce Waring (Green Gully)
  • Moonib Adus (Bentleigh Greens)
  • Hamish Millar (North Geelong Warriors)
  • Noah Holmes (Western United)
  • Asad Kasumovic (Adelaide United)

PORT MELBOURNE SC

  • Iliya Shalamanov-Trenkov (Litex Lovech - Bulgaria)
  • Marc Latsis (Melbourne Victory)
  • James Robinson (Melbourne Victory)
  • Amanhomm Khamis (Moreland City)
  • Dane Milovanovic (Bentleigh Greens)
  • Daniel Cuttler (Sunshine Coast - Queensland)
  • Georgy Shalamanov-Trenkov (Belasitsa Petrich - Bulgaria)
  • Jesse Barber (Geelong)
  • Eoghan Stokes (Christchurch Utd - New Zealand)
  • Charlie Leech (Altona Magic)
  • Alex Baker (Dandenong Thunder)
  • Ethan Brooks (Avondale)
  • Lucas Byrns (Western United)
  • Maker Maker (Dandenong Thunder)
  • Evan Markogiannakis (Hume City)
  • Daniel Serra (North Geelong)
  • Nathan Hancock (South Melbourne)
  • Emanuel Peters (Dandenong City)

SOUTH MELBOURNE FC

  • Jordan Lampard (Green Gully)
  • Mario Alberto Barcia (Bentleigh Greens)
  • Harrison Sawyer (Vaasan Palloseura - Finland)
  • Zak Spiteri (Port Melbourne)
  • Emile Peios (Melbourne City)
  • Joshua Francou (Melbourne Victory)
  • Ross Archibald (Port Melbourne)
  • Nahuel Bonada (Green Gully)

ST ALBANS SAINTS SC

  • Nelson Tshongo (North Geelong Warriors)
  • Adam Hodor (Bentleigh Greens)
  • Alan Gerez (Green Gully)
  • Scott Bakkor (Warrington Rylands - England)
  • Nicholas Mori (Shepparton South)
  • Jacob Sauverain (North Geelong Warriors)
  • Carter Ramsay (Eastern Lions)
  • Joshua Divin (Western United)
  • Marko Bulic (Sutherland Sharks - New South Wales)
  • Max King (Gold Coast Knights - Queensland)
  • James Riccobene (Avondale)